top of page

Натисніть  на тему уроку, прочитайте відомості, перегляньте відео і зробіть домашнє завдання! 

2 квітня 

Доброго дня , мої любі 9 - класники !

Тема нашого уроку " Телебачення :погляд у світ"

До вашої уваги відео , текстовий матеріал та тест до теми.

Яка історія телебачення?

Телебачення (грец. – далеко і лат. video – бачу) – система зв'язку для трансляції та прийому рухомого зображення та звуку на відстані. Телебачення засноване на принципі послідовної передачі елементів кадру за допомогою розгортки. Частота зміни кадрів вибирається, в основному, за критерієм плавності передачі руху.

Технології телебачення не були винайдені однією людиною і за один раз В основі телебачення лежить відкриття фотоефекту в селені, зроблене Віллоубі Смітом (англ. Willoughby Smith) В 1873 році. Винахід скануючого диска Паулем Ніпкова в 1884 році послужило поштовхом у розвитку механічного телебачення, яке користувалося популярністю аж до 1930-х років. Засновані на диску Ніпкова системи практично були реалізовані лише в 1925 р. Дж. Бердом у Великобританії, Ч. Дженкінсом у США, І. А. Адамяном і незалежно Л. С. Терменом в СРСР.

Перший патент на використовуване зараз електронне телебачення отримав професор Петербурзького технологічного інституту Борис Розінг, який подав заявку на патентування «Способу електричної передачі зображення» 25 липня 1907 року. Однак йому вдалося добитися тільки передачі на відстань нерухомого зображення – в досвіді від 9 травня 1911 року.

Рухоме зображення вперше в історії А рухоме зображення вперше в історії було передано на відстань 26 липня 1928 року в Ташкенті винахідниками Борисом Грабовським та І. Ф. Белянським. Хоча акт Ташкентського трамвайного тресту, на базі якого проводилися досліди, свідчить, що отримані зображення були грубі й неясні, саме ташкентський досвід можна вважати народженням сучасного телебачення.

Справжнім проривом в чіткості зображення електронного телебачення, що вирішило в кінці кінців в його користь суперечку з механічним телебаченням, став «іконоскоп». Його винахід було запатентовано також радянським вченим Семеном Катаєвим в 1931 році, однак американський винахідник-емігрант Володимир Зворикін, учень все того ж Розінга, зміг створити працюючу модель на рік раніше радянських вчених – в 1933 році. Іконоскоп - перша електронна передавальна телевізійна трубка, що дозволила почати масове виробництво телевізійних приймачів

Саме поява телебачення в післявоєнний період можна вважати третім революційним досягненням, після створення кінематографа в кінці 19 століття, а також винаходи синхронного звуку в період 20-30 років 20 століття.

Сучасне телебачення

Нині перевагу отримують не інформаційні, як раніше, а розважальні телепрограми, які заповнили ефір. Сучасне телебачення орієнтується на виробництво різноманітних розважальних телешоу, а саме: дискусії та дебати, ігри та лотереї, змагання та конкурси тощо. Вельми популярними стали ток-шоу — екранна форма розмовної журналістики, яка поєднує ознаки інтерв’ю, дискусії, діалогу. Наток-шоу до студії запрошують цікавих людей, компетентних експертів, інколи до розмови долучаються глядачі, що створює атмосферу публічності, підвищує емоційність передачі.

Різновидами ток-шоу є телеміст — двосторонній діалог різних аудиторій або експертів з різних міст за допомогою супутникового зв’язку, а також теледебати, особливо популярні під час виборів. Драматургія ток-шоу вибудовується з послідовності запитань, які спочатку визначають інтригу, а потім розгортають сюжет програми.

У реаліті-шоу на екрані транслюють все з реального життя. Завдяки інтерактивним засобам (телефонам, смс-повідомленням, Інтернету тощо) глядач відчуває себе причетним до екранного дійства, може впливати на перебіг подій, висловлювати свої думки, втручатись у процес вибору переможців, брати особисту участь у проекті в тій чи тій ролі. Насправді, такі можливості найчастіше є ілюзорними, але шоу-технології презентують їх як надреальні, і тому людині все складніше виокремити реальне життя від вигаданих подій, в які примушує повірити саме телебачення.

Одним зі зразків реаліті-шоу є талант-шоу. Це телепроект (цикл передач), в якому частково в запису, частково — у прямому ефірі відбувається змагання учасників-конкурсантів, які демонструють свої таланти.

На українському телебаченні талант-шоу представлені проектами «Україна має талант», «Х-фактор», «Голос країни», «Танцюють всі», «Фабрика зірок» та ін. Вони є аналогами популярних у світі талант-шоу. Ці розважальні шоу впливають, щонайперше, на емоції глядачів завдяки своїм специфічним засобам: гучні фрази ведучих, бурхливі оплески та вигуки публіки у студії, яскраві кольори та світлові ефекти, часте повторення однакових сюжетів та заставок, дотримання стабільного іміджу осіб журі, довгі інтригуючі паузи та обов’язкова реклама перед оголошенням важливої інформації.

ФАКТ

У серпні 1981 року в США почала своє мовлення перша у світі телестанція MTV, ідейно-творчою концепцією якої стала безперервна подача в ефір музичних відеокліпів. У 1984 році на каналі з’явився перший хіт-парад, і з того самого року почали проводитися щорічні церемонії нагородження за створення музичних відеокліпів MTV Video Music Awords. Нагороди вручають у різних номінаціях: найкраще відео року, чоловічий та жіночий кліпи, дебютант, танцювальний кліп з піснею, альтернативний кліп, хореографія, режисура, спецефекти, монтаж тощо.

Телебачення дедалі інтенсивніше розширює видовищну практику та пропонує глядачам продукцію, у якій над інформаційністю та публіцистичністю домінує розважальність. Якщо раніше «обличчям» будь-якого телеканалу вважали інформаційні випуски, новини, то сьогодні перевагу отримують розважальні телепрограми. Саме вони становлять основу сучасного ефірного мовлення.

Нині телебачення орієнтується на виробництво розважальних передач. З-поміж їх великої кількості можна виділити телешоу - різноманітні форми, що розгортаються у студії, у символічному просторі й часі. Це, здебільшого, дискусійні телепередачі, дебати, ігри та лотереї, змагання й конкурси тощо. Сьогодні досить популярними є ток-шоу - екранна форма розмовної журналістики, що поєднує ознаки інтерв’ю, дискусії, які концентруються довкола особи ведучого (ведучої). Саме він (вона) забезпечує напрям діалогу в студії. На ток-шоу в студію запрошують гостей (героїв) - людей, цікавих своїми вчинками, думками, способом життя. Обов’язковою є присутність у студії «внутрішніх глядачів» та компетентних експертів. Глядачі не завжди долучаються до розмови, іноді їхня участь обмежується оплесками або фіксацією власної думки технічними засобами - усе це додає атмосферу публічності і, за задумом організаторів, повинне створити в телеглядачів емоційну напругу.

Першим різновидом ток-шоу були телемости - двосторонній діалог різних аудиторій або експертів з різних міст за допомогою техніки супутнико-вого зв’язку. Телемости й нині використовують у ток-шоу для розширення географії спілкування. Під час передвиборчих кампаній увага медійників спрямовується на організації видовищних теледебатів (різновид ток-шоу), які дають змогу модераторові (ведучому) й учасникам дискусії впливати на поведінку електорату й корегувати її.

Отже, телебачення — це розмаїття каналів, телепрограм і телепередач, які створюють за особливими законами екранних мистецтв. Своїми специфічними художніми засобами воно впливає на наші думки і почуття, сприяє формуванню життєвих, зокрема і мистецьких орієнтацій.

Тест з теми «Телебачення»  

1. Об’єднана творчою ідеєю сукупність передач, яка має постійну назву і транслюється в ефірі з певною періодичністю.      

А) програма на телебаченні 

Б)  передача 

В) кіно

2. Змістовно завершена частина телепрограми, що має відповідну назву, обсяг трансляції, авторський знак і може бути використана незалежно від інших частин програми.

А) передача 

Б) трансляція 

В) радіо

3. Здійснюється наземними передавачами, за допомогою кабельного телебачення або супутниками.                       

А) кіно 

Б) передача 

В) телерадіостанція

4. Його називають «батьком» електронного телебачення, автор першого кінескопа.

А) Б.Л.Розінг 

Б) Й.Тимченко

В)  брати Люм’єри

5. Коли була створена перша система кольорового телебачення?

А) у 1929 р.  у США 

Б) у 1925 р. у Франції  

В)  у 1932 р. в Італії

6. Хронікальна, просвітницька, розважальна, рекламна …телебачення.

А) функції 

Б)  способи

В) трансляція

7. Інтерв’ю, новини, репортаж, теледебати, телесеріал, телевистава, телефільм, телегра,, телевікторина, музичний відео кліп, талант-шоу, трансляції  концертів - …

А) жанри кіно 

Б) жанри Інтернету

В) жанри телебачення

8.  Анімаційні,  неігрові  та  ігрові  короткометражні  фільми,  телевізійні фільми, серіали - …

А) телевізійна програма 

Б) телевізійне кіно 

В) телевізійне шоу

9. Перше українське фентезі.   

А) «Тіні забутих предків» 

Б) «Мамай» 

В) «Сторожова застава»

10. Екранна форма розмовної журналістики, що поєднує ознаки інтерв’ю, дискусії, які концентруються довкола особи ведучого. 

А) телешоу 

Б) ток-шоу 

В) реаліті-шоу

11. Цикл  передач,  у  якому  частково  в  запису,  частково  –  у  прямому  ефірі відбувається  змагання  учасників-конкурсантів,  які  демонструють свої  таланти.

А) телепроект 

Б) відео кліп 

Бажаю успіхів !

bottom of page